Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Więcej informacji odnośnie do plików cookies.

Inżynieria systemów informatycznych (kierunek: informatyka)


Specjalność inżynieria systemów informatycznych jest adresowana do studentów informatyki, których interesują zarówno ogólne zagadnienia informatyki, jak i konkretne umiejętności praktyczne w zakresie inżynierii oprogramowania. Studenci poznają architekturę i zasady konstrukcji nowoczesnych komputerów, wielozadaniowe systemy operacyjne, projektowanie sieci komputerowych, systemy i aplikacje bazodanowe. Nabywają doświadczenia w zakresie języków programowania obiektowego C++, Java, C#, tworzenia równoległych i rozproszonych aplikacji internetowych, grafiki, wizji i inteligencji komputerowej oraz interakcji człowiek-komputer. Poznają problematykę inżynierii systemów, zarządzanie przedsięwzięciami informatycznymi umożliwiającymi pracę zespołową, bezpieczeństwo systemów informatycznych oraz obowiązujące zasady prawne i etyczne. Dodatkową wiedzę i umiejętności mogą zdobyć w zakresie metod wytwarzania oprogramowania oraz nowych technologii programistycznych. Absolwenci tej specjalności znajdują zatrudnienie praktycznie we wszystkich dziedzinach gospodarki, administracji i zarządzania, w firmach komputerowych zajmujących się zarówno oprogramowaniem, jak i sprzętem, w klinikach i szpitalach (sieci i bazy danych) oraz szkolnictwie.

 

Komputerowe systemy sterowania (kierunek: automatyka i robotyka)


Specjalność komputerowe systemy sterowania jest adresowana do studentów zainteresowanych projektowaniem i eksploatacją sterowników i systemów sterowania oraz ich integracją w środowiskach informatycznych. Studenci nabywają praktyczną wiedzę w zakresie tworzenia i wykorzystania systemów komputerowych do sterowania procesów technologicznych i zrobotyzowanych linii produkcyjnych. Poznają techniki stosowane na styku komputera z otoczeniem oraz oprogramowania ze sprzętem. Nabywają umiejętność programowania aplikacji zarówno w uniwersalnych systemach operacyjnych, jak i w systemach czasu rzeczywistego. Poznają przemysłowe bazy danych, nowoczesne mikrokontrolery, systemy wbudowane, programowanie robotów przemysłowych. Potrafią projektować urządzenia mikroprocesorowe i rekonfigurowalne oraz stosować różnego typu sieci komputerowe z konwersją protokołów komunikacyjnych. Poznają wizję komputerową, komunikację bezprzewodową, szybkie prototypowanie urządzeń mechatronicznych, zasady bezpieczeństwa systemów. Dodatkową wiedzę uzyskują w zakresie metod sztucznej inteligencji, systemów ekspertowych, eksploracji danych oraz wspomagania decyzji.